Apríl 2021

Ahojte, tento rok som Vám ešte nepísal o tom, čo sa deje v našich životoch. Dôvod nie je, že sa u nás nič nedeje, ale skôr naopak. Je toho toľko veľa, že napriek tomu, že už od začiatku marca Vám túžim napísať, tak som si na to nenašiel čas. Teraz Vám píšem, lebo som si povedal, že napriek tomu, že času nemám viac ako pred mesiacom, tak chcem, aby ste vedeli, ako sa máme a čím si prechádzame, lebo ste súčasťou toho, čo robíme a čo sa deje v našich životoch. Ďakujeme, že napriek Covidu stojíte verne s nami v prvej línií.


Pozdrav od Amana:

Keď som po deviatich mesiacoch vyrástol natoľko, že som sa nezmestil do priestoru, v ktorom som bol, rozhodol som sa, že sa pôjdem pozrieť na ten onen svet. Tešil som sa, že budem mať priestor na svoj osobný rast, ale aj na tie hlasy, ktoré som celých deväť mesiacov počúval, teda okrem ukľudňujúcich škvŕkajúcich zvukov, ktoré sa diali hneď vo vedľajších priestoroch môjho starého obydlia. Svoje dobrodružstvo som započal v utorok tesne pred piatou hodinou poobednou. Počas celého prechodu zo starého priestoru na tento svet som mal zatvorené oči a keď som ich otvoril, uvidel som ženu a pochopil som, že to je mama. Neviem, či to robia všetky matky, ale od prvého momentu ma bozkávala a mala slzy v očiach. Vedľa nej stál v maske a v modrom plášti nejaký chlapík, ktorého hlas som tiež poznal. Myslím, že to bol ten, ktorého ostatní volajú tato. Na chvíľu ma od týchto dvoch zobrali, aby ma obliekli do nejakých čudných handier. Ale kričal som tak silno, že ma vrátili k tej mojej novej mame a tatovi. Tato po nejakom čase odišiel, s mamou sa bavil niečo o tom, že ho doma čakajú nejaké iné deti. Asi to budú tí, ktorých som počul počas tých deviatich mesiacov. Bol som zvedavý. Mama s tatom ma nazvali Aman, čo má v arabčine a hindčine mnoho významov ako dôvera, bezpečie, ochrana, pokoj a v hebrejčine je to slovo použité v Biblii, napríklad v Genesis 15:6, a znamená „byť si istý” a prekladá sa ako „uveriť”. Ako je u mojich rodičov zvykom, dali mi aj druhé meno: Saba, čo okrem iného je aj sedem po arabsky. Tomu som najprv nerozumel, ale neskôr mi to dalo zmysel. Prvé dni to bola pohodička, užíval som si byť s mamou osamote, ale potom jedného dňa došiel tato a zobral nás s mamou preč. Keď sme došli na nové miesto, tak tam bolo tých ďalších šesť bytostí. Niektoré boli veľké ako tato a mama a potom tam boli aj takí malí, skoro ako ja.

Z Amanovho pohľadu

Všetci ma chceli držať, stískať, dávať mi pusinky, hladkať ma po hlave a podobne. Jediné, čo pomáhalo bolo, keď som začal plakať. Vtedy všetci ušli a zobrala si ma mamina a pritisla si ma k sebe a bolo to príjemné. V noci spím dobre, však som Lacho, ale cez deň dávam mamine zabrať, aby si nezvykala odo mňa iba tak odísť nadlho. Ževraj trošku menej jem ako ostatní súrodenci, ale ja si proste užívam čas s mamou. Čím menej pijem, tým dlhšie ma drží na rukách. Oplatí sa to. Na tata som si zvykol, od začiatku ma berie so sebou, keď sa ide kúpať alebo na preliezky, ale samozrejme odtiaľ potiaľ a keď mi už lezie na nervy, začnem plakať a on sa ponáhľa, aby ma zaniesol za mojou obľúbenou maminou. Ostatné deti sú tiež docela v pohode, ukazujú mi hračky, robia grimasy, natriasajú ma na rukách, preskakujú ma, hladkajú ma, bozkávajú a ten, ktorý je rozmerovo najbližšie ku mne, sa mi aj snažil prepašovať to ich ozajstné jedlo. Ešte presne neviem ich mená, lebo ich je veľa, ale jedného dňa sa to naučím. Už mám dva mesiace a napriek tomu, že vonku zúri nejaký vírus, tak mne sa žije dobre. Mám okolo seba ľudí, ktorí ma majú radi a ja ich mám rád tiež, samozrejme odtiaľ potiaľ.

Čo robíme na Slovensku v oblasti misie:

Na začiatku roku 2021 sme spolu s Jojom a Danym sfinalizovali skoro dvojročné úsilie a požiadali sme o prihlásenie Slovenskej misijnej spoločnosti ako občianskeho združenia.

Slovenská misijná spoločnosť má byť organizácia, ktorá stojí za organizovaním Slovenskej misijnej siete a taktiež sa chceme postaviť do akejkoľvek medzery, ktorá je v oblasti zahraničnej misie na Slovensku. Našim cieľom nie je multiplikovať to, čo už iné organizácie robia, ale spájať, prepájať a stáť tam, kde nič nie je. Aj preto proces registrácie tohoto občianskeho združenia trval koľko trval, lebo sme chceli, aby sa na tom podielali ľudia z rôznych organizácii, či denominácii. Aby to bolo spoločné dielo a nie iba dielo nás troch.

Pozývam Vás pozrieť si spravodaj, v ktorom hovoríme o tom, čo sme v roku 2020 robili na Slovensku ohľadom misie.

Radšej čítate? Celý spravodaj si môžete prečítať tu: bit.ly/sms20pdf

BIF

Od konca minulého roka sme oficiálne prešli do spoločenstva BIF, ktoré je súčasťou Bratislava City Church. S Garym a Joy rozvíjame vzťahy a učíme sa od nich čo sa dá. Tým, že sme viac zapojení, tak si to vyžaduje aj viac času. Ja kážem minimálne raz za mesiac a popri tom hrávam občas aj na chválach. Takisto ako BIF hľadáme nové miesto, kedže Istroplis končí, takže sme zapojení aj do hľadania nových priestorov. Ja ale stále dennodenne pracujem na Srezke, kde som si vytvoril také misijné mobilizačné štúdio, kde nahrávam modlitebné podcasty, v utorok vediem modlitby a telefonujem do celého sveta.

Sabatikal

Tento rok to budú tri roky, čo sme na Slovensku a ja si osobne myslím, že to bude aj prelomový rok, čo sa týka smerovania našej rodiny. A preto som sa rozhodol pred rokom a pol, že si tento rok zoberiem sabatikal. Tento rok oslavujeme aj desiaty rok v službe ako fulltime misionári. V roku 2011 v júni sme prvýkrát odišli do Lower Brule na šesť mesiacov. V júni 2021 sa chystám na tridsaťdňovú cestu naprieč Slovenskom. Spolu s ďalšími dvomi blízkymi priateľmi ideme prejsť cestu SNP. Pre mňa je táto cesta takým zastavením, aj keď v realite budem každý deň chodiť, priemerne 25 km za deň. Ak všetko pôjde podľa plánov, tak 6. júna by sme mali vyraziť z Bratislavy na Duklu a potom 7. júna začneme šlapať smerom k Devínu, v Bratislave. Na túto cestu sa pripravujem fyzicky aj mentálne už posledný rok a pol. Tak isto vidím, že to je takým vyvrcholením cesty disciplíny, ktorou ma Boh viedol cez dlhodobé pôsty a modlitby posledné tri roky, odkedy sme sa vrátili na Slovensko. Prosím myslite na nás ako rodinu počas tohto obdobia. Uvedomujem si, že nechávam Barču doma so siedmimi deťmi a som rád, že ma Barča pustila. Je to iba prvá časť môjho/nášho sabatikalu. Po tom, ako sa na začiatku júla vrátim z cesty SNP, sa v auguste chystáme na rodinnú časť môjho sabatikalu. V tomto momente sme v procese hľadania miesta pre náš pobyt. Nehľadáme žiadnu veľkú turistickú destináciu, ale chceli by sme stráviť mesiac spolu ako rodina v trošku väčších priestoroch ako bývame. Ako Sheldon povedal, nájsť niečo väčšie ako váš byt nebude až také ťažké. Rozumieme, že v tejto dobe sa veľmi ťažko plánuje a tak sa modlíme za to, aby sme našli to správne miesto pre našu rodinu. Nebránime sa tomu, aby to bolo Slovensko, alebo susediace krajiny. Nechceme, aby nás to vyšlo draho, ale chceme byť mesiac spolu bez mojej práce, emailov a telefonátov.

Svedectvo:

Ak si čítate naše newslettre tak viete, že naposledy sme Vám písali o tom, ako Barča išla 1.1.2021 na modlitby a nabúrala našim autom do tety, čo pred ňou zastala v pripájacom pruhu na dvojprúdovke, kde nešlo žiadne auto. Ale ako naše slovenské zákony hovoria, vodič, ktorý nabúra posledný, je na vine. Tým, že auto je na leasing, tak máme okrem základnej aj havarijnú poistku. Auto bolo nepojazdné a tak nám ho odtiahli do servisu. Vedeli sme, že to bude pravdepodobne vysoká suma, ale aj tak nás šokovalo, že sa oprava vyšplhala na 18 183,37 eur. Z toho bolo DPH 3030,56 eur, ktoré sme museli zaplatiť, ale vedeli sme, že nám to na daniach vrátia, lebo auto je písané na firmu mojich rodičov. Naša spoluúčasť bola 1515,28 a to bola o 300 eur nižšia ako mala byť, lebo kamarát/ finančný poradca nám v toyote vybavil 300 eurovú zľavu. Milosť bola už len to, že sme si na konci minulého roka robili poriadky v našich financiách a posplácali sme si kreditku a debet jedným úverom, aby sme neprerábali na poplatkoch a tým pádom sme mohli ísť znova do debetu a zaplatiť za opravu. Keby sa nám to stalo rok dozadu, tak by sme to ani nemali ako zaplatiť a museli by sme si od niekoho požičať. Počas toho času, ako bolo auto v servise, sa nám ozvala jedna osoba, ktorá nám povedala, že má čiastku, ktorú si zbierala a chcela ju dať Bohu a hľadala ako a kde. Keď sa dopočula o Barčinej havárii, tak sa rozhodla, že tieto peniaze dá Bohu týmto spôsobom. Dopredu nám hovorila, že nevie koľko z toho, koľko budeme musieť zaplatiť, pokryje tá jej suma. My sme boli vďační Bohu, že sa o nás stará, aj keď sme nevedeli, akou sumou nás tá osoba chce požehnať. Keď som všetko zaplatil a zadĺžili sme sa do debetu, tak som sa ozval tej osobe a povedal jej koľko čo stálo. Myslím, že to pre tú osobu nebolo vôbec ľahké, ale rozhodla sa, že chce poslúchnuť Boha a dať nám celú sumu, ktorá bola 1500 eur. To znamená, že z celej sumy, ktorá bola 18 183,37 eur sme my, z nášho rozpočtu, zaplatili 15 eur. Pre nás úplný zázrak. Viete, úprimne veľmi ťažko sa mi toto píše, lebo s Barčou už vyše 10 rokov žijeme z toho, čo nám požehná Boh. Nežijeme z almužny, ani nie sme žobráci, nie sme ani závislí na ľuďoch, ktorí nás podporujú. Našu dôveru vkladáme do Boha a snažíme sa aplikovať výrok, ktorý povedal John Wesley. Nejde o to, koľko peňazí sa my rozhodneme dať Bohu, ale koľko Božích peňazí si my necháme pre seba. Sme vďační za každého z vás, kto dáva Bohu, aby sme my mohli prijímať od Boha. Boh nás nikdy nenechal v štichu a verím, že keď budete poslušní Božiemu volaniu, nebude ani Vám chýbať.

opravené auto na predaj

Potreby:

Naše nové požehnanie, ktorým je Aman, nám prinieslo aj nové výzvy. Naše 8-miestne auto nám už nestačí a tak ho musíme predať a kúpiť si 9-miestne. Prosím modlite sa za to, aby sme kúpili dobré auto, ktoré sa nám nepokazí aspoň kým príde Ježiš druhý krát.

Ďalšou dlhodobejšou výzvou je naše bývanie. Celá rodina sa už posledný rok modlíme za nové bývanie. Pre tých, ktorí nevedia, tak bývame na Kramároch v trojizbovom byte za veľmi dobrých podmienok. A sme vďační, že nám tam majitelia dovolili bývať za energie. Keď sme išli do toho bytu, tak som si myslel, že tam budeme rok. Na jeseň to budú tri roky, čo tam bývame. Je to skvelá lokalita pre naše deti, ktoré chodia do školy na Palisády, ale príchodom Amana, sme pocítili, že tri izby sú malé pre deväť ľudí. Nevieme kedy nás Boh povolá znova mimo Slovenska, alebo nás premiestni iba v rámci Slovenska v najbližších rokoch, ale vidíme, že zjavne nechce, aby sme sa na dlhodobo usadili na Slovensku. Ja verím, že tu na Slovensku máme ešte prácu na niekoľko rokov, ale to sú iba moje myšlienky a dojmy. Nechcem sa riadiť mojimi/našimi plánmi, ale Božou vôľou pre náš život. Ďakujem, že sa za nás budete modliť aj v tejto oblasti.


Nechcel som sa veľmi rozpísať a tak ste sa dúfam dočítali až do tohto bodu. Lebo by som Vám chcel požehnať.


Otče, ďakujem ti za každého nášho podporovateľa. Ďakujem, že ty si ich povolal, aby spolu s nami stáli bok po boku v práci na tvojej vinici. Ďakujem za to, že ich žehnáš finančne a oni nás môžu z toho, čo im ty dávaš, žehnať. Ďakujem ti, že tvoja práca nestojí na našich financiách, na našej snahe a ani našich modlitbách, ale že to je tvoja vôľa, aby sme boli s tebou partnermi v tvojom pláne záchrany tohoto tebou milovaného ľudstva. Otče, žehnám každému jednému z ľudí, ktorí nám zdvíhajú ruky na modlitbách, ktorí nám akýmkoľvek spôsobom pomáhajú. Som vďačný, že sa nemusím cítiť opustený, že mám okolo seba ľudí, ktorí nás milujú a pomáhajú nám. Daj každému z nich pocítiť ako sú pre nás dôležití. Ako dôležití sú pre teba. Ty, Otče, si mohol všetko spraviť bez nás, ale už Adama si pozval do spolupráce v rajskej záhrade, keď si mu dal za úlohu pomenovať zvieratá a rastliny. Tak isto si pozývaš každého svojho syna a dcéru, aby bol zapojený do práce na tvojom kráľovstve. Tvoje kráľovstvo je blízko, ale ešte toľko ľudí na tejto zemi o ňom nepočulo. Pomôž nám napĺňať tvoju vôľu a činiť učeníkov po celom svete. Pomáhaj nám byť platiteľmi tvojej vôle, každého tam, kde si nás povolal. Ďakujem za to množstvo ľudí, ktorí sú súčasťou nášho príbehu, ktorý píšeš svojou rukou. Žehnám im v tvojom mene Ježiš.

Amen


PS: Ak máte akékoľvek otázky k tomu, o čom ste čítali, alebo Vám Boh dáva na srdce slovo pre nás, alebo Vás Boh volá do inej spolupráce s nami, dajte nám o tom vedieť. Nenechajte si to pre seba. Sme v tom spolu a spolu s Bohom.

Roman

Prejsť na príspevok zo septembra 2020